Üskül.com

Üskül Köyü web sitesi

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBu Gün:1041
mod_vvisit_counterDün2669
mod_vvisit_counterBu Hafta1041
mod_vvisit_counterGeçen Hafta17379
mod_vvisit_counterBu ay12502
mod_vvisit_counterGeçen ay62186
mod_vvisit_counterToplam:2618848

Şu an: 10 Ziyaretçi, 22 bot Çevrim içi
İp Adresiniz: 54.166.227.36
Bu gün: Tem 05, 2015
Üskül PDF Yazdır e-Posta
USKUL.COM [Y ö n e t i c i] tarafından yazıldı.   
Perşembe, 19 Ağustos 2004 20:11
AddThis Social Bookmark Button


Niğde ili çamardı ilçesine bağlı Yaklaşık 300 haneli bir anadolu köyüdür üskül.Bu köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık olarak 1840 ila 1850 yılarına rastlamaktadır.


Köyün kurucusu dedemiz "üskül"(hüseyinden türetilmiş bir ad olduğu söylenir) adana;kozan taraflarından gelmiş ve bu günkü Üskül köyünün bulunduğu yere  yerleşmiştir. Daha sonra çevre köylerden de gelenler olmuş ; büyük büyük dedemizin lakabı olan  üskül adında bir köy kurulmuştur.Köyümüz 1947 Yılına kadar  Adana ili Karaisalı İlçesi Kamışlı bucağına bağlı iken 19 Şubat 1947 tarihinde Peker Hükümeti  tarafından alınan bir kararla  Niğde İli Çamardı İlçesi Maden Bucağı'na bağlanmıştır.

Üskül köyü Niğde ilinin en çok göç veren köylerindendir.Gurbetteki Üsküllüler tatlıcılık,simitçilik,börekçilik ve dondurmacılık yaparak geçimlerini sağlamaktadırlar.

 

Yeni Nesil Üsküllüler ise büyüdükleri başka kültürler, ailelerinin destekleri ve çağın değişimi etkisinde teknoloji, bilişim,eğitim, inşaat ,ticaret,sanayi, vb.. gibi kamu ve özel sektörlerde başka başka meslek gruplarına mensup olmaya başlamışlardır...
Günümüzde Türkiye'nin bütün illerinde ve dünyanın bir cok noktasında bir Üsküllü'ye rastlayabilirsiniz.
Bu kadar fazla göç vermiş bir köyün parçası ve gurbeti kader edinmiş Üsküllüler olarak, Üskül'üunutmamak,unutturmamak; Üsküllü olmayı Büyük bir ayrıcalık olarak görmek, göstermek adına sanal alemde bir takım çalışmalar içerisindeyiz.
İçimizden gelen bu sevgi ve bağlılıkla büyük bir sinerji yaratacağımıza ve bu sosyal organizasyonu ileride hemşerilerimizin katılımı ve faliyetlerimizle daha da ileride taşıyacağımıza inanıyoruz.


Bu yazıyı web sitenizde yayınlayın

Bu yazıyı alıntılayarak,
web sitenizde paylaşın.
Görünüşü :

Üskül
Perşembe, 19 Ağustos 2004

© 2015 - www.üskül.COM


Cuma, 03 Şubat 2012 23:17 tarihinde güncellendi
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Translate by google!Web Siteniz güncellemeleri devam etmektedir.Anlayışınız için teşekkür ederiz Uskulmail
...@uskul.com şeklinde bir mail adresiniz olsun :)
Kaydol
Kontrol et